Съдържание  |     СПОНСОРИ     

Идва зимата - да се погрижим за имунната си система

Питали ли сте се някога защо ставаме жертви на грипни заболявания и алергии? И какво можем да направим, за да сме по-здрави? Мислите ли, че имунната Ви система е подготвена за да посрещне всякакви вирусни и алергични атаки?

Знаете ли че..?

Пушенето, алкохолът, нездравословният хранителен режим и начин на живот отслабват имунната система, а стресът от ежедневието трудно може да бъде избегнат и е като капак на всичко. В такъв случай какво да направим? Какво ни остава? Трябва да се опитаме да помогнем на имунната си система. Най-лесният начин е да включим в диетата си храни, които я засилват. Това е от особено значение особенно с настъпването на зимните месеци, когато сме още по-податливи на различни болести. Това, с което се храним играе много голяма роля в борбата ни с вирусните агенти и микробите, които ни атакуват навсякъде. Всяка клетка има специфично значение и изисква ключови хранителни вещества, за да оцелее и работи правилно. Ето защо стандартните диети не винаги са най-доброто, поради липса на важни хранителни вещества. Не трябва да поставяме имунната си система на риск като я лишаваме от така необходимите и продукти. Най-добрият начин да се поддържа здраво тяло е да се храним правилно и пълноценно. Много хора приемат понятието диета и правилно хранене като ГЛАДУВАНЕ. Това обаче винеги се оказва най-голямата грешка в такива случаи, защото след като се разцентрова именната сестема на организма възстановяването е много трудно и най-често е съпроводено с множество други усложнения.


Чесън и чеснов лук както е известен. Какво знаем за чесъна?
Има антивирусни, противогъбични и антибактериални свойства, които никое друго "произведение" на природата няма. Ефективността му се свързва с веществото "алицин", което се съдържа в така силно миришещото растение. Проучвания показват обаче, че чесъна не само подтиска растежа на бактериите, а дори може да убие и някои микроби при допир. Най-добре е да хапваме по една скилидка суров чесън всеки ден. Ако това ви се струва прекалено силно и чаша таратор с повече чесън върши работа, но чесъна трябва да присъства задължително на трапезата ни.


Боровинки. Какво знаем за този магически плод, с който природата ни е дарила?
Боровинките с право са си заслужили прозвището «храна за имунитет». Изключително богати са на антиоксиданти, витамини и са невероятен източник на енергия. Особено полезни са за зрението ни. Има случаи при които деца в начален стадий на увреждане на зрението, след консумиране на пресни боровонки за кратък период от време успяват да нормализират зрението и да остава дори и следа от заболяването. Не напразно боровинката е наричана "царски плод".


Спанак. Какво мислите че е това?
Това е едно много полезно растение, което е изключително богато на различни полезни хранителни вещества и витамини, както и фолиева киселина. Спанакът съдържа витамини К, Р, Е и микроелементи -калий, калций, магнезий и йод. Спанакът има тъмно-зелени листа, които в зависимост от вида могат да бъдат къдрави или гладки. Гладкият спанак, понякога наричан "салатен" има по-нежна и деликатна структура. Къдравият спанак има по-здрава структура. И двата имат еднакъв вкус, след като се сготвят. Имунната система зависи от фолиева киселина що се отнася до увеличаване на клетките. Но това не е всичко. Изследователите са установили най-малко 13 различни съединения в спанака, които действат като антиоксиданти. Едно от тях е кверцетин - фитохимикал, за който е доказано, че пречи на размножаването на вирусите.


Японски гъби шиитаке (Lentinula edodes)
Гъбата Шиитаке (наричана още Императорската гъба и "Гъба Жен-Шен") има три хиляди годишна история на култивиране и използване за лечебни и кулинарни цели.Отдавна почитани в Япония с кулинарните и медицинските си качества, те стават все по-популярни по цял свят. Изследвания показват, че помагат за произвеждането на определен тип бели кръвни клетки. От тях се произвежда и уникалното вещество лентинан. Гъбите имат противотуморно действие, поради съдържащия се в тях полизахарид лентинан. Тези гъби са съпътстваща терапия на раково болни и при страдащи от доброкачествени тумори на храносмилателните органи (слюнни жлези, черва, стомах, жлъчка, панкреас), на черния дроб, белите доробове, яйчниците и при левкемия. Антивирусното й действие е доказано още през 70- те години на 20- ти век. Онова, което е доказано при мишките през 70- те години, днес вече е многократно потвърдено и при хората. Причината за високоефективното противовирусно действие е в рибонуклеиновата киселина на гъбата Шиитаке. Тя е призната за извънредно силен стимулатор на производството на интерферон, който действа срещу сякакви инфекции. Антитуморното й действие се дължи предимно на съдържащия се в гъбата полизахарид лентинан.


Чай. Чудотворните билки, дар от майката природа.
Не е просто вкусна и приятна напитка. Подходящият чай може да успокои гърлото и дихателните пътища. Зеленият чай е един от най-полезните, следван от черния.
Вероятно вярвате в силата на билките от момента, в който като малки сте се разболели тежко и баба ви се е появила като магьосница. Тя е разбъркала някакви треви, направила ви е чай, след това ви е поднесла легенче с топла вода със странен цвят и ви е предложила да си топнете краката в него. След по-малко от ден ужасната настинка, която ви е мъчила цяла седмица, се е изпарила. Магията, колкото и силно да вярваме в това, не е в чародейските действия на възрастната жена, а в билките, чиято тайна тя е владеела.


Кисело мляко. Колко полезно е?
Забавя стареенето на организма, източник е на лесноусвоим калций, влияе благоприятно на храносмилането, помага за подобряване на имунитета и за успешната борба с инфекциите. Намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, неутрализира токсините и какво ли още не. Безспорно е, че млякото не може да бъде заменено от нито един друг хранителен продукт. То съдържа всички основни хранителни вещества – белтъци, захари, мазнини и витамини. Мастните киселини, съдържащи се в млякото, неутрализират свободните радикали и по този начин забавят процеса на стареене. Благодарение на съдържаща се в него бактерия Lactobacillus bulgaricus, киселото мляко укрепва имунната система. Lactobacillus bulgaricus спомага за бързото усвояване на млечния белтък – 91% на час. Бактерията подтиска развитието на гнилостните бактерии и така намалява отделяните от тях токсини.


Портокали
Тези плодове дават много повече от слънчев старт на деня. Само един портокал съдържа повече от 100% от дневната стойност на витамин С - мощен антиоксидант, който помага за засилването на имунната система. Макар че има противоречиви мнения за влиянието на витамин С, той със сигурност помага на имунната система, разбира се, в умерени количества. Витамин С е важна част от химичните реакции в организма, които му позволяват да синтезира протеини, необходими за откриване на антитела. Витамин С помага за произвеждането на простагландин E1 в тялото - противовъзпалителен хормон.


Сладък картоф. Полезни ли са картофите?
Богати са на витамин А и са ключов фактор в борбата с инфекцията. Витамин А защитава кожата, като я прави по-малко пропусклива за микроби. Сладките картофи съдържат също около 27% от препоръчителната дневна доза на Витамин С. Нови изследвания показват, че уникални белтъци в сладките картофи имат антиоксидантен ефект. Сладките картофи са два вида – със светла и тъмна кора.

Светлите имат светло жълта и тънка обвивка, сърцевината им е бледожълта. При топлинна обработка стават сухи, зърнисти, като печен картоф и не са толкова сладки като тъмнокорите сладки картофи.

Тъмнокорите сладки картофи са с по-дебела, тъмно-оранжева кора и ярка оранжева сърцевина. Те са много сладки и с по-влажна консистенция, когато се обработят.


Други съвети за по-добра имунна система
1. Яжте топли, но не прекалено горещи успокояващи храни. Не преяждайте, а винаги ставайте от масата с чувството, че стомаха ви не се е напълнил догоре. Според традиционната китайска медицина, това помага за баланса на тялото, когато температурите се понижават.
Завършвайте душа си с хладка вода. Подобрява кръвоснабдяването и подпомага засилването на имунитета.
2. Забавлявайте се и спортувайте повече. Смехът и приятните усещания са свързани с повишаване ефективността на организма да се бори с инфекции.
3. Намалете стреса. Доказано е, че стресът намалява имунната функция. Намирайте по малко време всеки ден за хобито си, кратка разходка или медитация.
4. При всяка възможност отидете до близката гора или парк за разходка, правете упражнения и дишайте дълбоко.

Първия Български Бутон за споделяне

  • Астрология

  • → Седмичен хороскоп
    » От VangaKazva » От Filibe.com » От Mistichno.com » От Portal.bg
    → Месечен хороскоп
    » VangaKazva » Бизнес хороскоп » Astro хороскоп » Kazanlak.com
    » Московска     
    → Годишен хороскоп
    » VangaKazva » i-Маргарита    

    начало



    21.12.2012
    Мода
    Зодиак
    MagicSpace
    Sicrets
    Хороскопи
    Астрология
    Мистично
    Ритуали
    Сънища
    Любов
    Гадания


    Любовни
    късметчета

    Каква е вашата любовна изненада

    Любовно предсказание за деня

    Смешни снимки от България
    Анджелина Джоли
    Дънкова чанта
    Home(Дом)филм
    Татуировки

    Последователи

    Автомобили нов внос на Лизинг